• Haberler
  • Alparslan Türkeş'in 101. Yaşını Etkinlikle Kutladık

Alparslan Türkeş'in 101. Yaşını Etkinlikle Kutladık

Alparslan Türkeş'in 101. Yaşını Etkinlikle Kutladık

Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP), Alparslan Türkeş’i 101. doğum gününde, TMT Mücahitler Derneği Gençlik Merkezinde düzenlediği özel bir etkinlikle andı.

 

25 Kasım 1917 yılında Lefkoşa’da doğan ve tüm Türk dünyası için sembol haline gelen Başbuğ Türkeş’in anma törenine Başbuğ’un kızı Umay Türkeş hanımefendi ve KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Sn. Zorlu Töre de iştirak etti.

Alparslan Türkeş’in hayatından kesitler sunan bir belgeselin gösterildiği ve tiyatro oyununun sahnelendiği etkinliğe partililer, sivil toplum örgütlerinden temsilciler ve Başbuğ Türkeş’in yolundan yürüyenler tarafından büyük bir katılım sağlandı.

Program başlangıcında konuklara yönelik bir hoş geldiniz konuşmasını yapan MDP Genel Başkanı Buray Büsküvütçü:

“Türk dünyasına bıraktığı “9 Işık Doktrini” ile siyasette ve düşünsel alanda önemli bir çığır açan Başbuğ, kurulmasına vesile olduğu “Ülkü Ocakları” ile de gençliği kötü alışkanlıklardan uzak tutmuş, ocakları ilim, irfan yuvası olarak tüm Türk dünyasına yaymıştır.

Türk Turan davası adına her türlü mücadeleyi veren ve yeri geldiğinde ağır bedeller de ödemeyi bilen Başbuğ’umuzun bize bıraktığı en büyük miras ahlak ve fazilet sahibi Türk gençliğidir.

Bizler de; Türklük gurur ve şuuru, İslam ahlak ve faziletini şiar edinmiş yeni nesiller olarak, Başbuğumuzun mirasına sahip çıkacak ve Türk dünyasına hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi

Daha sonra söz alan Zorlu Töre ise;

“Hayatını vakfettiği Turan ülküsünü göremeden hayata gözlerini yuman Başbuğ, Kıbrıs Türk’ünün yetiştirdiği önemli devlet adamlarındandır.

Başbuğ İngiliz esaret döneminde, Kıbrıs’ta direnişin sembolü olmuş, sonrasında ise tüm Türk Dünyasına bir umut, bir ışık olmuştur.” diye konuştu.

Etkinliğin onur konuğu, Alparslan Türkeş’in kızı Umay Türkeş hanımefendi ise söz aldığında şunları ifade etti;

“Alparslan Türkeş sadece bir bedenden ibaret değildir. Bir düşünce sistemi, bir yaşam şeklidir. Yeni nesillerin, onun yolundan gittiğini görmek ve bugün böylesi seçkin bir kalabalığı burada görmek bana büyük gurur yaşatmıştır.

Gençlerimiz Milli değerlerine sahip çıktığı sürece, hiç şüphem yoktur ki bu topraklar daha nice Alparslan Türkeş’ler çıkaracaktır.”

Etkinlik, program sonrası düzenlenen kokteyl ile son buldu.